Mediabureauet IUM og Nordisk Film Salgsvideo har i samarbejde med Ekstra Bladet og BT afprøvet nye formater til lanceringen af Spiderman og MIB2 på VHS/DVD. Ønsket var at kombinere produkt, målgruppe og medie på nye måder, skriver IUM i sit newsletter.
BT åbnede, som første dagblad, for muligheden for annoncer på spisesedlerne. Annoncen er placeret som et banner forneden på spisesedlerne, som står udenfor kiosker, supermarkeder etc. Oplaget er på ca. 7.000 plakater hver dag. Elementet har været anvendt til lanceringen af både Spiderman og Men in Black 2.
I EkstraBladet har det været placeret annoncer på ellers ”faste” redaktionelle placeringer, som fx at rykke vejrkortet ned på siden og vise Spiderman over vejret. Som yderligere krydderi til dette valgte Nordisk Film at spille på den kreative placering og sige ”Hold Vejret – Spiderman på video/dvd”. Hermed blev der skabt en kobling mellem placering, annonce og budskab.
På de faste tegneserie-pladser var Spiderman integreret som en del af selve tegneseriesiden.
På siderne med TV-programmer lå Spiderman som skygge og pegede ned på en annonce i højre hjørne. TV-siderne bliver ofte nærlæst, og dermed er det en unik placering for en annoncør, der ønsker at lancere et underholdningsprodukt som en film.