Tre mand på kontoret, et effektivt it-system og et produkt, som vækker den grønne samvittighed hos forbrugerne. Mere skal der ifølge Morten Nissen Nielsen ikke til for at gennembryde det danske marked for strøm, skriver Berlingske. 
Han er netop gået i luften med selskabet Vindstød A/S som sælger strøm kun produceret af vindmøller, og det er allerede en succes, der overstiger de ”vildeste forventninger”, lyder det fra iværksætteren, som ikke ønsker at oplyse antallet af elkunder i virksomheden, men som fastslår at de strømmer til.
– Danskerne får i dag under 15 pct. af deres strøm fra vindmøller, og det tror jeg ikke, at ret mange ved, siger Morten Nissen Nielsen om baggrunden for Vindstød og forklarer, at selskabet bygger på to fundamenter: Et ønske om at levere billig elektricitet ved hjælp af cloudbaseret drift og mailbaseret service, samt et ønske om at øge andelen af vindkraft i det danske elnet.
–Vi har set på alle arbejdsgange i et energiselskab, og så har vi skåret det fuldstændigt ind til benet, så vi kan levere billigere el end de gamle selskaber. Men Vindstød handler primært om at få nok danskere til at tage aktivt stilling til, hvor deres strøm kommer fra, siger Morten Nissen Nielsen.