Den københavnske regionalavis Vestegnen er gået i samarbejde med Jobzonen. Samarbejdet betyder, at de jobannoncer, der indrykkes i Vestegnen, får mulighed for at blive eksponeret på www.jobzonen.dk.
Vestegnen udkommer på onsdage i 10 københavnske omegnskommuner i et oplag på godt 150.000.
JobZonen har eksisteret siden november 1998. I dag ejes JobZonen A/S af Metropol Online (ejet af det Berlingske Officin A/S, JydskeVestkysten og Århus Stiftstidende), Det Fælles Udgiverselskab (Jyllands-Posten og
Politiken) samt TV 2. Partnerporteføljen omfatter blandt andet 24 aviser i hele landet samt en tv-station. JobZonen havde 71.941 unikke besøgende i uge 36 2003.
– De mange virksomheder i de 10 kommuner, som avisen udkommer i, vil få flere muligheder regionalt, når der skal søges personale. Samtidig vil det at samarbejde med en så stor jobdatabase som JobZonen betyde, at de jobsøgende får adgang til en udvidet netværk, og dermed vil samarbejdet gavne hele lokalmiljøet, udtaler Lars Bogs, Mediechef, Mediecentret.