─ Vores ambition er ganske enkelt at skabe Danmarks største musiksite, og vi er faktisk overbeviste om, at vi kan gøre dette. Erfaringerne med amine.dk viser med al tydelig, at det er muligt, siger salgs- og marketingdirektør for Jubii, Tom Petersen.
Hensigten er enkel: Et klik og du får smagsprøver på nye hits, informationer om koncerter, interviews med stjernerne og relevante nyheder døgnet rundt. Der vil naturligvis også være anmeldelser og meget mere på musiknyt.dk.
Indholdet opdateres døgnet rundt af nogle af de bedste musikjournalister i landet – bl.a. Dan Rachlin, Lille Lars og Philip Lundsgaard. Musiknyt.dk vil være med på beatet fremover. Og den kommercielle idé er naturligvis, at trafik er lig med potentiel indtjening.
Tom Petersen fortæller derudover, at der inden for den nærmeste fremtid vil komme flere interessante sites fra Jubii.
cwl