En kvart milliard kroner. Så meget kommer nattens EU-aftale til at koste Jyske Bank. Størstedelen af de danske banker bliver ikke berørt af den redningsplan for Grækenland, som EU-politikerne forhandlede på plads i nat.
Men Jyske Bank ligger inde med græske statsobligationer for en halv milliard kroner. Deres værdi er der nu ingen vej udenom at nedskrive med 50 pct. I forbindelse med fremlæggelsen af bankens tredjekvartalsregnskab afviste administrerende direktør Anders Dam at kommentere på eksponeringen mod gældskrisen.
Han ville heller ikke uddybe, om en ekstraordinær kursregulering på en obligationsportefølje var en måde at forberede sig på det “hair cut”, som allerede lå i kortene inden EU-topmødet. Mens hovedparten af de danske banker går fri af gældsnedskrivningen, bliver det rigtig tungt for de franske og tyske banker, som har store beholdninger af græske statspapirer.