SMC-Biler har i en række avisreklamer for en ny Golf givet forbrugerne et fejlagtigt indtryk af, at de fik en masse moderne ekstraudstyr med i den annoncerede pris.

Forbrugerombudsmanden politianmeldte derfor SMC-Biler for vildledende prismarkedsføring, og nu har CMC-Biler vedtaget en udenretlig bøde på 250.000 kroner. Det skriver  Forbrugerombudsmanden i en pressemeddelelse.

Politianmeldelsen vedrørte syv trykte avisannoncer, hvori det bl.a. lød:

– Den nye Golf. Fås med 12 innovative assistentsystemer.

Og videre:

– … Vi kunne blive ved. Alligevel fås den fra kr. 209.990,-. Det sidste er også nyt for mange af jer, er det ikke?.

En nærmere gennemgang af brochurer og prislister for VW Golf biler viste imidlertid, at kun få af de 12 assistentsystemer var standardudstyr på den annoncerede model til 209.990 kroner. Resten skulle tilkøbes.

Forbrugerombudsmanden vurderer, at annoncen samlet set er vildledende, fordi den giver forbrugerne indtryk af, at de 12 assistentsystemer indgår i prisen, selvom det ikke er tilfældet.

Af samme grund er fra-prisen på 209.990 kroner efter Forbrugerombudsmandens opfattelse irrelevant og ukorrekt, fordi den ikke dækker det konkrete tilbud på Golf-bilen med de 12 assistentsystemer.

Hos SMC-Biler har man erklæret sig enig i, at beskrivelsen af ekstraudstyret var upræcis og derfor nu betalt en udenretlig bøde på 250.000 kroner.