Envision i Aarhus er en dansk succeshistorie uden lige. Krise eller ikke krise, envision buldrer ud over stepperne, mens den største del af branchen trækker vejret rykvist.

Hvad siger chefen selv til et resultat på over 15 mio. kr. på bunden efter hun har betalt 5,5 mio. kr. i skat?

– Et flot resultat, som jeg synes, vi har kæmpet godt for. Vi har fået etableret et rigtig godt samarbejde med Bilka, fastholdt eller udviklet de fleste kunder og opgaver og fået nogle nye spændende udfordringer som Dragsbæk, Krifa, Bellevue og Ilva. Nu er vi for længst i gang med et nyt år.

Lyder det fra Mona Juul, den adm. direktør, der de sidste fire regnskaber har samlet knap 55 mio. kr. til ejerne. Året inden, i perioden 2009/2010, tjente envision 20. mio. kr.

Tonefaldet er ikke let at afkode, men det lyder som om, Mona Juul og hendes arbejdsomme svende fejrer indsatserne på behørig vis. Bruttoavancen løftede sig fra godt 76 mio. kroner i forrige regnskab til 105 mio. kroner i det netop indleverede.

Set over fem år har bruttoresultat svinget mellem 91 mio. kr. til 105 mio. kr. med et par dyk ”nede” omkring 75 mio. kr.

De seneste års hop på 30 mio. kr. handler bl.a. om, at envision sidste år ”vandt” Bilka fra Zupa Recommended, og hvor historien jo er, at ”den enes brød…” Men nye kunder og voksende budgetter blandt de eksisterende har også bidraget til en formidabel vækst.

Envision-koncernen ansætter folk, naturligvis gør de det, og antal fuldtidsansatte er vokser fra godt 100 via 120 til 145 i dag. Med justeringer under vejs især i den danske del af koncernen.

Til gengæld er Mona Juul jysk realist. Hun er ikke bleg for at fortælle, at bureauets 2014/15-regnskab formentlig ender med cirka 20 pct. mindre på bunden end det nuværende. Det skyldes, at envision har mistet Expert-kæden som kunde i Danmark og Norge.

Fakta:

2011/12   2012/13   2013/14

Bruttoresultat mio. kr.

76,3        76,4        105,1

Resultat efter skat

10,9       12,1           15,6

Antal fuldtidsansatte

100        121            142

Egenkapitalen er forrentet med +50 pct. alle år.