Engodsag.dk vil synge, så det kan høres og forstås allerede første gang, når velgørenheds-forbrugssitet lancerer sin model i USA og flere europæiske lande.
KasterGaardbo bliver bureau på opgaven, der går ud på at skabe slogans og punchlines til de forskellige landemarkeder.
– Vi skal have hjælp til vores internationale kommunikations-budskaber i form af blandt andet punchlines. Hvordan koger man hele Engodsags filosofi ned på få ord. Vi har brug for en, der kan gøre kommunikationen levende og kan se på det med friske øjne, siger medstifter af Engodsag.dk, Jonathan Løw.
Han understreger, at KasterGaardbo ikke vil erstatte de kommende PR- og marketingfolk, som Engodsag for tiden søger.
Valg af bureau er sket uafhængigt af, at Jens Gaardbo sad med i Engodsag.dk’s første bestyrelse.
Samme fortid har heller ikke været afgørende for, at Engodsag får ydelsen til en ”god pris, men ikke ren vennetjeneste”, understreger Jens Gaardbo.
Han fortsætter, at der skal være penge mellem parterne, så leverandøren forpligter sig til at levere rettidigt og i rette kvalitet.
– Vi har to-tre goodwill-kunder, og her er Engodsag den ene, siger Gaardbo.
sd