Kellogg’s kommer nu tilbage på hylderne i Coop Norden. Allerede pr. d. 1. juli vil de fleste varer være på plads, og alle vil være det efter sommerferien. Dermed slutter en 9 måneder lang og bemærkelsesværdig strid, der har sat fokus på magtbalancen mellem mærkevare-udbydere og de store kæder. Coop smed Kellogg’s ud fordi virksomheden ikke ville acceptere de økonomiske betingelser.
Siden har spørgsmålet så været, hvem der ville vinde på det. Ville Coop komme til at opleve et mindre salg i morgenmads-kategorien uden Kellogg’s eller ville Kellogg’s komme til at lide under manglende mærke-loyalitet og se kunderne købe andre mærker som f.eks. handels-mærker.
Selskaberne har ikke oplyst noget om grundlaget i den nye aftale, og derfor står det fortsat uvist, hvem der har vundet.
En kilde siger til Markedsføring, at magtkampen formentlig er endt uafgjort. I Norge og Danmark har omsætningen været stort set uændret, mens Coop i Sverige har oplevet fald i omsætning og markedsandele. Svenskerne har vist sig at være de mest mærkeloyale, og det har kostet Coop dyrt.
Resultatet peger således i retning af, at kæder og leverandører må erkende, at de ikke kan undvære hinanden.
– Vi er glade for, at vi har opnået en aftale, som begge parter er tilfredse med. Selv om vi har kompenseret for salget af Kellogg´s med vore egne mærker inden for morgenmad og med andre mærkevarer, så har mange kunder savnet Kellogg´s i vores butikker, siger koncerndirektør Jan Lundgren, Coop Norden Food, til berlingske.dk.
Der har været spekulationer tidligere om, at Coop skulle bruge Kellogg’s som skræmmeeksempel til at banke alle andre leverandører på plads, og når det så er sket, ville Kellogg’s komme tilbage på hylderne. Det kan fortsat godt have været tilfældet, men som udviklingen har været i Coop siden, peger det på, at Coop Norden slet ikke er så stærk en indkøbs-organisation, som de selv har troet, de var. fin