Vel vidende at man ikke direkte kan overføre amerikanske forhold til danske, kan resultaterne af en ny undersøgelse fra analysevirksomheden Ace Metrix måske alligevel give lidt stof til eftertanke for danske annoncører og reklamebureauer.
Undersøgelsen – ”2010 Celebrity Advertisements: Exposing a Myth of Advertising Effectiveness” – peger på, at reklamer med kendte personer ikke har større effekt end andre reklamer – i visse tilfælde endda negativ effekt. Det skriver Marketing Daily.
Et studie af 2.600 tv-reklamer i det forgangne år ligger til grund for konklusionerne, og det viser sig, at færre end 12 procent af kendis-reklamerne havde større effekt på en række parametre end en kontrolgruppe af ikke-kendis-reklamer. Til gengæld havde omkring 20 procent af kendis-reklamerne ”præsteret” det modsatte: mindre effekt.
Rådet fra Ace Metrix-CEO Peter Daboll lyder ikke overraskende, at man i hvert fald skal tænke sig om en ekstra gang som annoncør.
– Den kendte person skal kunne tilføre værdi til det kreative budskab. Og så er det vigtigt, at det kreative budskab defineres, inden man indgår aftale med den pågældende person, siger han.
Ikke overraskende kommer golfspilleren Tiger Woods ud af undersøgelsen som det absolut værste eksempel.
Sammenlagt var Woods’ reklamer 23 procent mindre effektive end gennemsnittet.
Tilsvarende i den forkerte ende lander blandt andet navne som Lance Armstrong, Jamie Lee Curtis, Andy McDowall (L’Oréal) og Julia Roberts (Lancôme).
Til gengæld kan navne som talkshow-værten Oprah Winfrey (Liberty Mutual Auto Insurance), Peyton Manning og Justin Timberlake (Sony), Snoop Dogg (Pepsi) og Morgan Freeman (Visa) levere varen.
Undersøgelsen kan hentes her.