YAYA dækker over betegnelsen for Youth And Young Adult. Viden om, hvad unge går og tænker, har altid været afgørende for markedsføring, og på DMA 2011 er der flere spor, der netop handler om børn og unges forhold til teknologi. Men for en gang skyld er der en blog, der både er letfodet, veldokumenteret og værd at følge.
I denne skønne ungdomsgeneration er 99 procent på de sociale medier, 42 procent finder nye produkter gennem venner – og deres venners anbefalinger er noget, der vejer tungt – men sjovt nok er deres forældre de største influenter på deres beslutninger.
Hvis man gerne vil spækkes med tankevækkende tal om, hvordan YAYA rent faktisk tænker og agerer, og hvorfor modediktatorer er en uddøende race, så se denne
video.
På en måned sender en YAYA 2.899 SMS’er og taler i telefon 265 gange. Få de seneste tal på, hvad YAYA laver
her.
Kirsten Dinesen, FrontPage, dækker verdens største marketingkonference, DMA i Boston, for Markedsføring. Kirsten Dinesen er medlem af Huset Markedsførings repræsentantskab og har tidligere udgivet den anmelderroste Gyldendal-bog ”Forbrugeren i førersædet” og er til daglig direktør på web- og PR-bureauet FrontPage.
Du kan høre de vigtigste pointer fra DMA i Bosten ved et tre timers seminar hos Huset Markedsføring . Tilmeld dig DMA annual Highlights 2011 d. 28/9
her.