Kinesiske virksomheder vil i større omfang investere i europæiske selskaber, deriblandt danske, siger den internationale investeringsekspert Jan Borgonjon, der er chef for den kinesisk baserede konsulentvirksomhed InterChina Consulting.
– Vi vil se et skifte i den måde, kineserne køber virksomheder på allerede fra i år. Der vil blive mange flere opkøb i Europa, siger Jan Borgonjon.
Indtil for få år siden var kineserne primært interesseret i naturressourcer i Afrika og Sydamerika, som de kunne bruge i deres mange fabrikker. Men det er ved at ændre sig, fordi det kinesiske hjemmemarked er under hastig udvikling. Antallet af købestærke kinesere eksploderer i takt med, at landets økonomi vokser med tæt på 10 pct. om året.
Samtidig mangler mange kinesiske virksomheder produkter, som de kan sælge derhjemme til et stadigt mere kræsent publikum. De kinesiske banker har derfor fået ordre på at bruge nogle af landets omtrent 3 billioner dollars i valutareserver – det er omtrent 15.000 mia. kr. – til at finansiere en bølge af opkøb i udlandet, oplyser Jan Borgonjon.
Fra 1997 til 2007 var der 258 kinesiske investeringsprojekter i Europa. I 2008 og 2009 var det vokset til 198. Den stigende interesse er også blevet noteret i Udenrigsministeriet.
– Vi vil utvivlsomt se et stort kinesisk opkøb af en dansk virksomhed inden for de næste par år, siger Ole Frijs-Madsen, adm. direktør for Invest in Denmark, som er en del af Udenrigsministeriet.