Mens de danske internetbutikker jubler over massive salgsfremgange, vokser utilfredsheden blandt kunderne. De seneste år har netbutikkerne således fået 322 henstillinger, påbud og bøder, og det er ifølge forbrugerombudsmanden Henrik Øe flere end deres markedsandel kan retfærdiggøre. For at bremse udviklingen retter han nu en bred kritik mod branchen.
– Få ryddet op. I laver for mange overtrædelser af lovgivningen, og de grundlæggende regler har vi jo haft siden 2004, så de burde være klare, siger Henrik Øe til Berlingske.
Han oplyser, at det er ulovlige aftalevilkår, mangelfulde prisoplysninger og brud på fortrydelsesretten, som ofte præger e-handlen i Danmark. Omsætningen hos danske netbutikker er vokset til 40 milliarder kroner i 2010, hvilket svarer til omkring 14 procent af markedet. Europaparlamentet skal i denne uge forhandle med ministerrådet om at udvide fortrydelses- og returneringsret og forpligte netbutikkerne til at betale pengene hurtigere tilbage, hvis kunder fortryder deres køb.