Det kommer næppe bag på nogen, at København placerer sig i den tunge ende på listen over verdens dyreste byer. Lige siden prissammenligningsfirmaet PriceRunner begyndte at lave prisundersøgelser af verdens storbyer i 2001, har den danske hovedstad ligget blandt de dyreste.
– Det er typisk almindelige dagligdagsprodukter som benzin, bleer og busbilletter, der er dyrere i Danmark end i mange af de andre storbyer, siger Martin Andersen, der er Country Manager for PriceRunner i Danmark til Ritzau.
Hos turistorganisationen Wonderful Copenhagen mener kommunikationschef Anéh Hajdu ikke, at Københavns placering på listen har nogen betydning for, hvor mange turister der vælger at tage hertil.
– Det er klart, at København ikke kan konkurrere på prisen med de billigste destinationer, men vi kan konkurrere på kvalitet. Vi ved, at turisterne er bjergtagede af vores cykelkultur, afslappede livsstil, høje gastronomi og designertøj, siger hun.