Hvis der er én person, som har haft afgørende betydning for Københavns imageudvikling fra en støvet storby i udkanten af Europa til trendy designhovedstad, så er det 36-årige Tyler Brûlé, selvudnævnt stilguru og smagsdommer, journalistveteran fra Afghanistan og grundlægger af livsstilsmagasinet Wallpaper. I maj i år toppede København hans liste i Financial Times over verdens drømmebyer – de byer, som tilbyder sine beboere og besøgende den bedste livskvalitet. Og hvor ville Arne Jacobsen, Hans J. Wegner og andre danske designere være uden Tyler, som selv fortæller, at han lærte at gå med støtte fra de danske møbelklassikere i sit barndomshjem i Winnipeg.
Trendy, men pas på
Det er med andre ord ikke uden grund, at hele de n danske turist- og designindustri ligger sig på maven for den coole canadier, når han møder op til Wonderful Copenhagens årlige konference, Copenhagen Revisited, på Husbryggeriet Jacobsen hos Carlsberg, for at give sit bud på, hvordan København kan fastholde sin position i den absolutte verdensklasse.
– København er en storby af den rette størrelse, som tilbyder sine gæster den bedste livskvalitet. Attraktive steder, en næsten perfekt lufthavn, en ny havnefront, et nyt metrosystem, gode shoppingmuligheder og verdens bedste cykelmiljø, sagde Tyler Brûlé på konferencen, men han var samtidig bekymret for, om København ville kunne fastholde sin attraktion:
– København vil være mindre trendy om fem år. Den er ved at blive for almindelig og har svært ved at bevare sit særpræg. Det er ikke flere thai-restauranter eller internationale kædeforretninger, København har brug for, men mere smørrebrød og flere små designere. Og så frygter jeg, at den nye havnefront ikke får det liv, som den burde, fastslår Tyler Brûlé, so m dog forventer at København vender stærkt tilbage om 10 år. Når byen er vokset ”ind i sig selv”, og havnen er blevet mere levende.
– Hold fast i det, som I er gode til og kender godt. Smid ikke jeres særpræg ud, anbefaler Tyler Brûlé, og lyder dermed ikke anderledes end andre brand-guruer.
Brandguru med ansvar
Efter den officielle konference satte Markedsførings journalist sig sammen med Tyler Brûlé for at få uddybet hans holdninger og ikke mindst få et større indblik i, hvordan en stilguru tænker. Tyler Brûlé solgte Wallpaper i 2002 og stiftede konsulentfirmaet Winkreative, som har mere end 30 ansatte på kontorerne i London, New York og Zürich. Herfra rådgives virksomheder om deres design og om hvilke trends, som globalt vil herske i de kommende år. Kunderne omfatter diverse service- og livsstilsvirksomheder såsom flyselskabet Swiss International Airlines, modeskaberne Stella McCartney, Gucci og Ferré samt som noget nyt det kinesiske tæppefirma Tai Ping, som er en særlig udfordring, fordi det er før ste gang et kinesisk mærke forsøger at blive et luksusbrand. ”Er det muligt at gøre kinesisk produktion til et premium brand”.
Du er selv et brand. Hvorfor?– Brands bliver skabt af et modtageligt publikum. Jeg kom til London, som ung journalist og arbejdede som udenrigskorrespondent. Stærke brands har en mening, og jeg har sandelig mine egne meninger, som bygger på års erfaring. Hvis jeg skærer ind til benet, så er jeg speciel, fordi jeg er god til at observere, rejser 250 dage om året og dermed er globalt orienteret, har mine meningers mod og ikke mindst er god til at kommunikere.
Har man et specielt ansvar, når man bliver betragtet som stilguru og smagsdommer?– Det er et stort ansvar, og jeg må virkelig vælge mine ord med stor forsigtighed. Jeg har for eksempel aldrig sagt, at København er cool, selv om mange siger det. I mine øjne er det vigtigste at finde det, som er konstant. Cool kan komme og gå. Det vigtigste er at finde en vedvarende historie om en by eller et produkt. Den historie , som kan fortsætte og fortsætte i det uendelige. Mit råd er altid at investere i kvalitet.
– København er et stærkt mærke i nogle bestemte grupper, men i den generelle turistindustri topper byen ikke listen. I den såkaldte kreative klasse er København et stærkt mærke som et weekendbesøg. Jeg har lige haft besøg af en af mine japanske venner, som havde København og Barcelona øverst på listen over europæiske byer, som han ville besøge.
Derudover er den også stærk blandt ældre mennesker, som opfatter den som sikker, ren og behagelig. Endelig gør jeres kronprinsesse et godt stykke arbejde med at promovere byen i Australien og New Zealand.
Hvis jeg skulle markedsføre byen, så ville jeg fokusere min indsats på japanerne og jagte sydkoreanerne. Til gengæld er det spild af penge at bruge for meget på at markedsføre Danmark og København i USA.
Hvorfor blev du forelsket i København?– Der er ingen speciel grund. Men det er en fantastisk by at bo i. Den er enormt ”liveable”. Til gengæld er det ikke byen at have en virksomhed i. I min virksomhed i London er der 12 forskellige nationaliteter, og det er let at finde internationale talenter, fordi London er så kosmopolitisk. Det er København ikke. Til gengæld er der masser af frustrationer i London. Trafikken er forfærdelig og volden er stigende.
Du har udnævnt ti byer til drømmebyer. København og Tokyo topper listen, men derudover er blandt andet Sydney, Barcelona og Stockholm på listen. Arbejder du for byerne eller ?– I dag er faktisk første gang, at jeg er blevet inviteret af en af mine favoritbyer til at tale om det gode og dårlige ved byen. Det er faktisk meget flatterende, normalt får jeg ikke selv en masse opmærksomhed fra de byer, jeg omtaler.
Til gengæld fik jeg engang et vredt brev fra en højtplaceret person i Chicago, fordi jeg ikke havde placeret Chicago på en liste.
36-årige Tyler Brülé er selvudnævnt stilguru og smagsdommer. Han har været i København for at give sit bud på, hvordan Københ avn kan bevare det trendy designimage, som byen lige nu har.
Lars Bernhard Jørgensen, direktør for Wonderful Copenhagen, og Tyler Brülé var arrangør og hovedtaler ved Wonderful Copenhagens konference, Copenhagen Revisited, den 31. oktober.
Sidehistorie 1:Carlsberg, Danske Bank, NHG og SAS er de første virksomheder, der er gået sammen i et nyt virksomhedsnetværk, som skal gøre København til en af Europas førende oplevelsesbyer. Bag initiativet til det nye netværk i oplevelsesøkonomien står Wonderful Copenhagen.
– Der er sket et markant skift i oplevelsesøkonomien. Fra at have været et turismefænomen, ser vi nu, at oplevelser også spiller en hovedrolle i forhold til at mobilisere byers udvikling og manifestere kulturliv og identitet. Hertil kommer begivenhedernes sociale funktion, som byens fællesprojekt. Sideløbende spiller virksomheders sociale engagement, i det samfund de er en del af, en stadig vigtigere rolle. Det er alt sammen tendenser, der peger i retning mod et stærkt net værk, og det er dét, vi er ved at bygge op nu. Målet er, at vi når op på 15 til 20 virksomheder, siger Lars Bernhard Jørgensen, administrerende direktør i Wonderful Copenhagen.
Medlemskab af netværket giver en række eksklusivfordele i form af kommunikation og effektmåling, invitationer til begivenheder og særtilbud.
Regeringen har beregnet, at omsætningen inden for oplevelsesøkonomien er 175 milliarder om året, og at 170.000 mennesker er beskæftiget i oplevelsesrelaterede brancher. Oplevelsesprodukter tegner sig for 16 procent af Danmarks eksport.
Sidehistorie 2: Som han selv indrømmer, så er Tyler Brûlé en mand med stærke meninger. Her giver han sin mening – råt og usødet – om alverdens byer:
Cape Town: Jeg hader byen. Den er oversolgt og overhyped. Et fantasiland med racistiske undertoner.
San Francisco: Byen er snæversynet og konservativ. Lidt som Boston på vestkysten.
Dubai: Perfekt og trendy.
København: Elsker byen, enormt ”liveable”. Men ikke et sted at hav e et globalt firma.
London: Meget kosmopolitisk, men forfærdelig trafik og stigende vold.
Sydney: Sandsynligvis der jeg vil bosætte mig, når jeg skal pensioneres. En dejlig lejlighed ved havnen.
St. Mouritz: Jeg elsker at stå på ski. Derfor har jeg en hytte i Schweiz
Istanbul: Et kommende hotspot. Byen vi alle skal holde øje med.
Stockholm: Jeg har et hus i den stockholmske skærgård. Er der syv weekender hver sommer