Om godt en måned ankommer svenske og norske kreative til Action i København, og de skal sammen med de danske kreative indgå i et nyt nordisk kreativt center. Kontaktfunktioner og produktion vil fortsat ligge i de lokale lande. Ifølge direktør Mikael Jensen, Action, skyldes omstruktureringen primært en efterspørgsel fra kundernes side.
– Utrolig mange virksomheder vil arbejde på nordisk plan, og udviklingen vil gå den vej fremover. Det er efterhånden kun reklamebureauerne, der stadigvæk arbejder i de stive lande-opdelte systemer. De fleste bureauer kan til skandinaviske kunder tilbyde et netværk, hvor kunden kommer til at arbejde med samme bureaukæde, men i praksis skal samarbejde med tre helt forskellige bureauer, siger Mikael Jensen.
– Vi oplever allerede nu, at kunderne efterspørger og foretrækker at arbejde med ét bureau, der alene kan dække tre lande. Derfor har vi faktisk bare forsøgt at indrette os efter kunderne. Med et kreativt center i København, vil vi spare en masse ressourcer og samtidig skabe et mere spændende kreativt miljø, siger Mikael Jensen.

IKKE HELT NY
Strukturen er ikke helt ny for Action. Bureauets grundlæggende idé var, at de kreative på alle Actions skandinaviske bureauer blev uddannet på bureauet i København.
– Vi har prøvet en lignende model for tre år siden, da folk sad her i København og blev uddannet. Og vi oplevede, at det, udover billigere kampagner, gav et utroligt udviklende kreativt miljø. Alle vores tekstforfattere har humanistiske uddannelser, der spænder lige fra en teolog til en cand. mag i dansk, og alle bidrog til et udviklingsforum, hvor de under månedlige “seancer“ legede med ideerne. Og effekten var helt enorm. Det blev straks noget sværere at gennemføre disse seancer, når de kreative først lige skulle flyves ind fra Oslo og Stockholm. Men nu med en ny struktur og et kreativt center i København, kan det atter lade sig gøre. Og det er selvfølgelig takket være den nye teknologi. Selvfølgelig skal vi bruge lidt flere penge på flybilletter, når et kreativt team skal briefes af den svenske eller norske projektleder, men til gengæld udnytter vi vores mennesker langt mere effektivt på denne her måde. Og som reklamebureau er det der hele lønsomheden ligger, siger Mikael Jensen.
Action er – udover Norge, Sverige og Danmark – repræsenteret i Frankrig, men sidstnævnte indgår ikke i det nye kreative center i København. Kulturforskellene og ikke mindst sproget er for store barrierer til, at det ville blive en succes. Men på lidt længere sigt, vil det franske bureau indgå i en lignende struktur, når Action får dækket mere af Europa. Action har tidligere startet bureau i Finland, men bureauet blev lukket igen. For ifølge Mikael Jensen skal der skrives en særlig bog om finsk kreativitet. Bureauets store finske kunde dækkes i dag udelukkende fra Stockholm.
– Nordiske kampagner består sjældent af tre forskellige, men derimod af én enkelt med lokale tilpasninger. Derfor er det selvfølgelig yderligere en fordel, når vi har et nordisk kreativt team samlet et sted. Samtidig vil der ikke være 3-4 mindre budgetter, men kun et enkelt større, hvilket giver de kreative langt flere muligheder for at involvere sig mere. Når al kreativiteten er samlet, kan de forskellige teams dedikeres et bestemt område eller en bestemt kunde og udelukkende koncentrere kræfterne om det. I hvert fald synes kunderne allerede, løsningen er mere relevant for dem. Så vi tror, vi måske kan få en stor gevinst ud af det kreative center i København, slutter Mikael Jensen.