Wonderful Copenhagen afholder i dag i regi af Open Copenhagen en større konference på Axelborg med temaet Big City branding.
Konferencen kommer i en tid, hvor dansk turisme er under pres af en dyr dansk krone, øget grænsekontrol og mangel på store internationale events. Derfor er der mange aktører i turistbranchen, som efterspørger mere fokus på salg end på branding.
De to ting er dog ikke adskilte størrelser, og de bør derfor gå hånd i hånd, mener kommunikationsekspert, der arbejder med turist- og rejsekommunikation:
– For et lille og dyrt land som Danmark vil brandingen næsten altid være et vigtigt parameter, da de fleste gæster skal vælge Danmark til frem for prismæssigt langt billigere lande. Udfordringen er derfor at skabe et naturligt link mellem branding og køb. Det vil sige, at når vi taler om eksempelvis Danmark som gourmetland, så er det helt afgørende, at der for alvor kommer yderligere skub på initiativer som Copenhagen Cooking og den stort anlagte Mad Foodcamp. For omtalen af Noma kan på ingen måde drive det alene, siger Frej Elbæk, der er kommunikationsrådgiver hos PrimeTime Kommunikation.
For netop store begivenheder og events, der både kan skabe hjerteambassadører og samtidig brande Danmark, er et vigtigt værktøj til at trække flere udenlandske gæster til landet på langsigt.
– De store internationale begivenheder der i en kort periode trækker mange mennesker til eksempelvis København er rigtig vigtige. Copenhagen Fashion Week har de sidste par år fået godt fat i både udenlandske gæster og journalister, World Outgames 2009 var en stor succes, ligesom triatlonbegivenheden Challenge Copenhagen har potentiale til, at blive en af den slags begivenheder som år efter år trækker folk til Danmark koncentreret rundt om en begivenhed, hvor de besøgende har hele deres hjerte med og derfor i højere grad oplever eksempelvis København ekstra positivt, siger han.
Når man følger sit hjerte frem for sin pengepung til et land som Danmark, er der nemlig langt større mulighed for, at det bliver en positiv fortælling om Danmark, der bringes videre i de besøgenes netværk.
Så er man mindre tilbøjelig til at fokusere på den rasende dyre kaffe eller dårlige danske sommervejr. Og derfor er det så vigtigt, at branding-initiativer tænkes sammen med reelle oplevelser og ikke alene forblive flotte ord og billeder i kampagner, slutter Frej Elbæk.