Kohberg har fundet en bureau-samarbejdspartner på det professionelle marked.
Valget faldt på bureauet 727.
Det skyldes bl.a., at 727 allerede har skabt en kommunikationsplatform for Kohberg, der blev lanceret under Copenhagen Food Fair.
– I en branche, hvor alle kan det samme, kan en markant og differentierende kommunikation gøre hele forskellen for et brand. Kohberg ønsker at inkludere sine professionelle kunder og dele ud af sin solide faglighed for at blive anerkendt som Danmarks bedste på rugbrød og økologi. Og lige præcis den forskel, er vi meget glade for at være med til at eksekvere, lyder det fra Michael Brønd, konceptchef hos 727, i en pressemeddelelse.
Hos Kohberg Bakery Group A/S Foodservice er der ingen tvivl om, at man i 727 har fundet sin rette samarbejdspartner.
– Vi har valgt 727 som vores samarbejdspartnere, fordi de i et ambitiøst og meget indsigtsbaseret oplæg har vist stor forståelse for det professionelle marked i Danmark og forstået vores udgangspunkt i forhold til både økologi, produkt og processerne i køkkenerne. Vi glæder os til at folde hele kommunikationsplatformen ud og starte et langt tættere samarbejde med vores professionelle kunder, siger Pernille Hougaard.
Ved hjælp af cases, storytelling og en langt skarpere profil, arbejder 727 nu på at videreudvikle Kohbergs platform, så den er mere inkluderende og inviterende over for B2B segmentet.