Hverken forbrugere eller erhvervsliv ønsker at udnytte de nye muligheder for at lade forbrugerne slippe billigere med rabatkuponer, som er lovlige siden weekenden.
Et enigt folketing har strittet imod, men er blevet overtrumfet af EU-regler. Økonomi- og erhvervsminister Brian Mikkelsen (K) har forpligtet sig til fortsat at kæmpe imod, og hverken forbrugere, detailhandlen eller erhvervsorganisationen Dansk Erhverv hilser muligheden for at bruge rabatkuponer i detailhandlen velkommen.
– Der bliver en mere uigennemsigtig prisdannelse. Hvis herren foran i køen får varen 50 procent billigere, fordi han har en kupon, kommer rabatten ikke alle til gavn. Rabatter og tilbud skal gerne komme alle til gavn, siger Forbrugerrådets jurist Tina Danda.
– Vi håber ikke, at det bliver udbredt som i f.eks. USA, der er et stort rabatkorthelvede efter min mening. Problemet er, at mange af rabatkortordningerne kommer fra producenterne, og hvis Coca-Cola eller Pampers beslutter sig for at indføre rabatkortordninger, vil man så tage dem af hylderne, lyder det fra Tina Danda.
Business.dk/Ritzau Finans