Opfordringer til at gætte på datoer for dette og hint lige fra statsminister-stop til potentielle royale bryllupsdatoer florerer især omkring nytårstid i mange medier.
Og nu kan man så også gætte på, hvornår det gamle, hæderkronede skandinaviske luftfartsselskab endegyldigt må sætte de sidste landingshjul på asfalten.
Bag dén gættekonkurrence står konkurrenten Easyjet, som til formålet har oprettet en
Facebook-gruppe med titlen: ”När tar SAS pengar slut? Gratis flyg med easyJet till den som gissar rätt!”
”Det er mindre end et år siden, at SAS hentede seks milliarder ind i en nyemission. Nu er den gal igen – SAS vil have fem milliarder til. Easyjet tror, at det blot er et spørgsmål om tid, før SAS igen må komme til Far (Staten) og bede om endnu flere penge. Spørgsmålet er, præcist hvornår, det sker?”
Sådan skriver Easyjet på Facebook-gruppens forside og lover gratis rejser med Easyjet (fra Arlanda) i et år for den eller de personer, der rammer plet.
Ifølge svenske dagensmedia.se handler det om, at SAS bør betale penge tilbage til skatteyderne. Det siger i hvert fald Easyjets kommunikationsdirektør Oliver Aust til nyhedssitet.
Selv har han gættet på 1. januar 2011.
– De må tjene deres egne penge ligesom andre luftfartsselskaber og ikke leve af skatteyderpenge, siger han.
Facebook-gruppen henvender sig både til danskere og svenskere og har i skrivende stund 155 medlemmer.