Fox TV og NBC er normalt hårdføre konkurrenter på området nyheder. Men fra januar går de to sendere ind i et samarbejde, der går ud på at dele en række ansatte og produktionsudstyr inden for nyhedsproduktion. Det skriver USA Today.
Første skridt tages med lokalstoffet i Philadelphia. Det er dog planen, at ordningen udvides til en lang række andre byer, bl.a. Los Angeles, Chicago, Dallas, New York og Washington DC.
Topledelsen i begge selskaber afviser ikke, at det oven i købet kan blive til en national ordning, hvor man for at holde udgifterne nede er fælles om flere ansatte, sendevogne og helikoptere. Det drejer sig om fremstillingen af råvaren on location. Dette råmateriale sendes så til hvert af nyhedsstudierne, der derefter tilrettelægger hver sin version.
Med tiden vil der blive tale om lignende samarbejder inden for radio, andet tv, print og online.
– Vi prøver at skabe en model for branchen. Typisk er vi fire stationer, der dagligt dækker de samme fem historier. Hver dag bringer vi hver især de samme billeder hjem. Dette tiltag vil blot dække disse fem hændelser ved at pulje dem sammen. Det har intet at gøre med ensretning, siger CEO ved Fox TV Stations, Jack Abernathy.
De to selskaber samarbejder allerede nu i joint venturen Hulu, der er ment som en konkurrent til YouTube.
sd