Baby Cannes vokser
Mens den voksne del af Cannes Lions er nede på sølle 22.652 bidrag, hvilket er et fald på 19,9 pct., vokser Young Lions interessen.
Film-kategorien er vokset fra 27 (2008) til 35 i år, Media vokser fra 22 til 25 og Cyber fra 29 til 30. I år får 34 udvalgte unge reklamefolk lov til at udvikle de virtuelle teknikker til at kommunikere kommercielt via YouTube, der afholder baby-løve seminaret.

VW er årets annoncør
Den tyske bilgigant får lidt velfortjent skulderklap her i recessionen. VW udnævnes nemlig til årets annoncør på lørdag, hvor æresprisen uddeles til Titanium-showet.
VW har vundet ikke færre end lige under 150 løver i Cannes for deres markedsføring, en exceptionel præstation, som en af vicepræsidenterne hos Europas største bilkoncern, Jochen Sengpiehl, tilskriver et “fabelagtigt og frugtbart samarbejde med ikke mindst DDB worldwide.”

Appearance is not everything
LBi’s Chris Clarke fik nærmest stående ovationer, da han kommenterede et billede af en – undskyld udtrykket – varm hundelort drysset med sukker i alle regnbuens farver.
– Den har sandsynligvis en sødlig smag, men det er stadig en varm lort, sagde han med en henvisning til, at hverken reklamebureauer eller PR-folk slipper af sted med at sælge budskabet ”appearance is everything.”
Heldigvis er forbrugerne så kritiske, at de gennemskuer elendig og manipulerende kommunikation. Tak for det Chris Clarke.

PricewaterHouseCoopers kigger frem
Et af verdens mest velrenommerede revisionsbureauer, PwC, afleverede deres 5-års prognose i Cannes baseret på analyser fra de 49 lande, koncernen har store kunder i.
De digitale medier vil stå for cirka 31 pct. af hele medieomsætningen i 2013 (op fra 21 pct. i dag), og den digitale verden vil vokse 10 gange hurtigere end offline. Medieeksplosionen fortsætter, hvilket tvinger os til at multitaske endnu mere, end vi gør i dag. Unge i Hong Kong giver sig af med aktiviteter svarende til 42 timer dagligt, hvis man lægger dem sammen enkeltvist. I de øvrige store markeder i Asien som f.eks. Japan og Sydkorea er de unge aktive i 38 timer.
Ganske godt gået på en 24 timers dag. Udviklingen fortsætter.

Free is the Future
Om man er enig i Chris Anderssons ”Long Tail” og udnyttelsen af den lange hale i produkt-sortimentet, er ligegyldigt. Andre tror på idéen. Som eksempelvis Stefan Engeseth, der giver 10.000 eksemplarer af sin nyeste bog væk.
”The Fall of PR & the Rise of Advertising” er svenskerens svar på Al Ries’ bog fra 2002, ”The Fall of Advertising & the Rise og PR.” Den blæste benene væk under mange reklame-kyndige, og Engeseth håber nu, at hans PR-stunt vil gøre det samme. Hvem sagde, at PR er død?
Interesserede skal gå ind på www.detectivemarketing.com for at blive klogere.