Hvis du søger information om cykelsporten eller vil finde anmeldelser af Centurions nye sportsmodel, så prøv Google. Men hvis du skal have lappet cyklen i Hedehusene her til morgen, så giv Krak en chance.
Sådan lyder logikken ifølge dagbladet Børsen bag en satsning på produktsøgning, som søgetjenesten krak.dk, der er ejet af det svenske medieselskab Eniro, nu ruller ud.
– Den nye tjeneste skal koble kunder direkte til leverandører. Det gør det muligt for os forretningsmæssigt at flytte et niveau op, lyder forventningen hos adm. dir. Stefan Kercza, der overtog tøjlerne hos Eniro Danmark i begyndelsen af året.
Dermed satser Eniro på at vokse indenfor målrettet, lokal annoncering, hvor bl.a. ugeaviser og Google er stærke.
– De søgninger, vi kan lave med den nye tjeneste, er langt mere lokale og specifikke, end dem f.eks. Google og andre søgetjenester leverer, siger Kercza.