Den tidligere sydafrikanske præsident og vinder af Nobels Fredspris Nelson Rolihlahla Mandela, der som bekendt forlod denne verden i sidste uge – og i øvrigt stedes til hvile i formiddag dansk tid – er blevet mindet på alverdens tænkelige – og enkelte utænkelig – måder gennem de senere dage.

En af de mere elegante hyldester hedder ”Mandelas Walk” og kommer fra det internationalt anerkendte business-magasin The Economist, som sammen med det britiske reklamebureau AMV BBDO – og produktionsselskabet Acnes svenske instruktør Anders Jedenfors – har skabt en seværdig lille 90-sekunders – interaktiv – film om Sydafrikas første sorte præsident.

I filmen ser man en række forskellige mennesker, som stille og roligt går hen over en mark og lægger hver sin ting – tilsyneladende tilfældigt  – fra sig. En dukke, en sportstrøje, en plakat osv.

Når filmen slutter, kan man fra skærmen zoome ind på begivenheder i Mandelas liv og klikke på links til relevante artikler i The Economist – et medie, som Mandela i øvrigt selv var en ivrig læser af, da han sad fængslet på Robben Island.