Ulrik Jessen og Kristoffer Gandsager, begge fra Grafisk højskole, har sammen med 31 andre hold fra andre dele i verden, lige lagt sidste hånd på dette års opgave.
Opgaven gik ud på at skabe opmærksomhed omkring OL i Athen 2004, samt at fortælle historien bag.
– Vi lagde hårdt ud med at brainstorme hele natten, og så gik vi i seng søndag morgen kl. 5 med god samvittighed fordi vi følte, at vi havde fundet løsningen. Men næste morgen vågnede vi op med følelsen af, at den slet ikke var der endnu, fortæller Ulrik Jessen.
Men det lykkedes alligevel de to danske Young Creatives at få løst opgaven til nogenlunde tilfredshed:
– Ja, bortset fra at billedmaterialet var meget begrænset, men det har jo været gældende for os alle sammen, så vi har fået lavet en opgave, der er en del anderledes end det vi plejer at lave, og nok også en smule anderledes end de fleste af de andres løsninger, supplerer Kristoffer Gandsager.
De er dog begge to enige om, at det har været en stor oplevelse fordi de er kommet hele følelsesregistret igennem indenfor en meget kort deadline, og så nyder de begge, at være afsted på deres første tur til Cannes Lions. pia