ElGigantens norske ejer, ElKjøp med 7 mia. n.kr. i omsætning, har opgivet at tjene penge i Danmark før 2004. ElKjøp har allerede sendt en halv milliard til Danmark, og nu sættes alle kræfter ind på at få dominans på det danske marked. ElGiganten skal kort sagt knække nakken på konkurrenterne.
“Vi er her for at elske vore kunder og dræbe vore konkurrenter. Vi vil angribe hårdt i Danmark”, siger ElKjøps topchef Per Bjørgås til Børsen.
ElKjøp har netop opkøbt de syv SuperRadio forretninger fra Fredgaard, og der skal åbnes mindst det samme antal butikker i ElGiganten som bliver det fælles navn for alle forretninger.
Per Bjørgås siger videre, at kæden indtil nu har været for kompromisvillig i forhold til at tilpasse konceptet til danske forhold. Nu bliver det norske koncept indført fuldt ud. fin