
For første gang nogensinde har Braun tegnet en global ambassadøraftale for selskabets barbermaskiner. Valget af ambassadør ”afspejler varemærkets ambitioner, idet den ny frontfigur er én af verdens mest højtprofilerede personligheder”, lyder det i en pressemeddelelse.
– José Mourinhos succes som fodboldtræner, kombineret med hans bestemte fremtoning, hans karisma og hans integritet, gør ham til en attraktiv samarbejdspartner for vores varemærke, lyder det fra Peter Wallentin, PR-manager for Braun i Norden
Selvom Mourinho er en eftertragtet personlighed, så er han også kendt for at være mere end almindeligt krukket – han har eksempelvis refereret til sig selv som ” Special One” – og han har hidtil været meget lunken over for at blive brugt som reklamesøjle.
– Allerede i begyndelsen af min karriere bestemte jeg mig for aldrig at samarbejde med forskellige virksomheder bare for pengenes skyld. For at jeg vil indlede et samarbejde, kræver jeg, at det skal være for et varemærke, som jeg selv føler for, og som jeg kan respektere. Braun synes, at jeg er et godt navn og en god person for deres virksomhed, og jeg tror også, at samarbejdet kan gøre noget godt for min profil, siger José Mourinho.