Den tredje modkulturelle bølge, siden 68’erne tog magten i medierne og på universiteterne, er på vej: Kulturnørderne kommer. Kulturnørderne, som på amerikansk hedder ”geeks”, karakteriseres ved, at de interesserer sig inderligt for J.R.R. Tolkiens fantasy-romaner, for filmserien Star Wars, film- og tv-serien Star Trek, superheltetegneserier, japansk manga, rollespil, computerspil og ikke mindst Harry Potter.
Generationseksperten Lars Konzack mener, at kulturnørderne er på vej til at erobre den kulturelle dagsorden såvel i Danmark som i resten af verden. Og om få år vil kulturnørderne indtage de kulturelle nøgleposter i det danske samfund – poster, som indtil nu har været domineret af de nu aldrende ungdomsoprørere. Ifølge Konzack er kulturnørderne den tredje modkulturelle bølge: 68’erne var den første, mens yuppierne var den anden.
De to modkulturelle bølger var på mange måder hinandens modsætninger – mens 68erne overtog de kulturradikales værdier, stod yuppierne for dyrkelse af det overfladiske og det materielle. 68’erne stod for kollektive værdier, mens yuppierne var dybt individualistiske. Ingen af de beskrivelser kan bruges, når man skal tegne et billede af kulturnørderne – for de kan være både kollektive og individualistiske. Det helt primære for dem er interessefeltet. I modsætning til yuppierne er de ligeglade med at eksponere sig selv, og mens tv var yuppiernes foretrukne medie, så er nørderne de første sande børn af internettet, siger Konzack.
Berlingske Kultur s2-3