Hos reklamebureauet Kunde & Co. er man generelt imod bureaukonkurrencer. Og man er i mod at afgive rettigheder til de ideer man skaber uden at få penge for dem.
Alligevel har bureauet deltaget i konkurrencerne om Øresundsbroen og Carl Bro. I begge tilfælde er de er blevet bedt om at afgive rettigheder til deres ideer.
Direktør i Kunde & Co, Gauthe Høgh, understreger dog, at bureauet i sin præsentation hos Carl Bro ikke leverede noget kreativt arbejde og kun gav kunden det som de i forvejen kunne læse i bøgerne ”Corporate Religion” og Unik – nu eller aldrig”
– Der var tale om en mere eller mindre generisk proces, hvor vi præsenterede en projektbeskrivelse for, hvordan vi ville angribe problemstillingen. Men det er den samme tankegang man kan læse i de to bøger, siger Gauthe Høgh, der understreger, at bureauet under ingen omstændigheder kunne finde på at have kreative til at arbejde gratis i forbindelse med bureaukonkurrencer.
– Generelt er vores holdning, at man godt kan holde møder og finde ud af om kemien passer, men vi arbejder ikke uden at få penge for det, siger han.
jür