Grænserne mellem kunst, kultur og kommerciel kommunikation har altid været en smule uklare.

Det gælder også i dag, og et eksempel på dette er det verdenskendte brand Fjällräven, der er i luften med et nyt marketing-initiativ, der atter en gang udfordrer grænserne.

Det drejer sig om 100 signerede og nummererede ”A Bag of Memories”-kunstværker, der i går landede i Fjällrävens brandstores i Aarhus og København.

Kunstværket består af en tegning udført af Mathias Meldgaard og en af Fjällrävens velkendte Kånken 2-rygsække.

Det vil sige ”dem der, som alle skolelærere render rundt med” – hvilke de fleste af os sikkert har en eller anden form for relation til.

Kånken-rygsækken er ydermere fyldt til bristepunktet med naturoplevelser indfanget i den smukke Brænde Ådal, der skærer sig vej gennem det bakkede og skovrige vestfynske landskab.

– ”A Bag of Memories” er dog langt fra blot en kunstnerisk hyldest til rygsækken, men også et forsøg på at tænke markedsføring ud ad nye og anderledes tangenter, lyder det fra Mads Severinsen, der driver det lille kreative bureau Add Some Art sammen med ophavsmanden til tegningen, Mathias Meldgaard, der er arkitekt og tegnekunstner.

Mød nye målgrupper

Ifølge Mads Severinsen har den alternative kampagneform givet Fjällräven mulighed for at fortolke brandet på en ny måde, og det mener han, mange andre burde gøre.

– Det åbner døren op til en målgruppe, du ikke rammer med dit kerneprodukt – netop de tanker, som vores forretning bygger på, siger han.

Selve tegningens motiv er tilpas ikke-kommercielt til, at folk gerne vil hænge værket op, mener han.

– Omvendt er det tilpas genkendeligt til, at folk spotter Kånken-tasken, går på opdagelse i værkets små oplevelser og, vigtigst af alt, tænker på Fjällräven, mens de gør det, lyder det fra Mads Severinsen.

Han kalder ”A Bag of Memories”-projektet for en hybrid, der kombinerer markedsføringens tankegang med kunstens dyder.

– Det er vores opfattelse, at mange virksomheder netop leder efter de aktiviteter, der kan skille dem ud fra mængden af generisk materiale. Og det er netop, hvad det her projekt gør, slutter Mads Severinsen.

Kånken 2-rygsækken koster knap en tusse i butikkerne, og kunstværket følger med i handlen på de første 100 tasker, der sælges fra Fjällrävens brand stores i København og Aarhus.

Du kan se et par film om projektet her.

Bag of memories, part 1

Bag of memories, part 2