Toyota fylder så meget hos La Familia, at udskrivningen af en bureau-konkurrence om det store budget hurtigt fik konsekvenser. Under en uge efter, at konkurrencen blev udskrevet, skred man i torsdags til afskedigelsen af 8 personer.
– Toyota er så stor en kunde, at jeg var nødt til at handle derefter – jeg behøver ikke spørge bestyrelsen, for jeg kender svaret. 20 medarbejdere har arbejdet med Toyota, så vi har ikke skåret mere ned end, at vi fortsat er gearet til at håndtere så stor en kunde, siger adm. dir. Morten Theil og tilføjer, at det også handlede om at få skabt ro med det samme og rettet fokus mod fremtiden. – Når en så stor kunde går i konkurrence, så skaber det umiddelbart uro, og så galdt det om at skabe afklaring hurtigt.
Han siger videre, at det samtidig er et spørgsmål om at angribe Toyota på en helt anden måde.
– Der er tale om et 31 år gammelt samarbejde, så jeg tror, at vi skal overveje at gribe Toyota an på en helt anderledes måde. Der er ikke en eneste af de 8, som jeg ikke gerne ville have beholdt, så det handler ikke om, hvem der skal arbejde med Toyota – det handler om, hvordan vi skal håndtere kunden, siger Morten Theil. fin