Det Kongelige Bibliotek har udgivet en farvestrålende bog om sin småtrykssamling.
Bogen rummer et overflødighedshorn af reklametryk fra fortidens danske markedsførere, og den er udgivet af Det Kongelige Bibliotek.
Bogen er blevet til noget, fordi alle danske bogtrykkere og udgivere siden 1697 har skullet aflevere et eksemplar af deres frembringelser til Det Kongelige Bibliotek
Småtrykssamlingen er en del af denne institution, og afdelingens specialitet er tryk, der omhandler aktuelle forhold i institutioner, firmaer og foreninger, såsom årsberetninger, personaleblade, skoleblade, skillingsviser, reklamer, kataloger, lommebøger og programmer fra teater-, film- og sportsbegivenheder.
Småtrykafdelingen har samlet flere hundrede af disse farvestrålende og tidstypiske tryk i bogen, typisk gamle reklamer.
Bogen rummer derudover en række artikler om samlingen.
jml