Et af de længste bureau-samarbejder i Sverige har fået en afslutning. Det drejer sig om samarbejdet mellem lakridspastillen Läkerol og det svenske reklamebureau, Lowe Brindfors, som er afsluttet efter 20 år.
Den hollandske virksomhed Malaco Leaf, der står bag Läkerol, har i de sidste par måneder været på jagt efter et nyt internationalt reklamebureau og har i den forbindelse valgt at indlede et samarbejde med Publicis i København. Valget på Publicis faldt efter en bureaukonkurrence, som udover det nye og det gamle bureau også havde deltagelse af Ogilvy i Stockholm.
– Vi valgte Publicis i Danmark fordi de kunne præsentere os for en kommunikationsplatform som matcher vores forudsætninger og de udfordringer som Läkerol står overfor, siger Magnus Andersson, markedsdirektør hos Malaco Leaf.
Lowe Brindfors har som nævnt arbejdet med Läkerol i mere end 20 år både på det nordiske marked og på flere andre lande internationalt, hvor de bl.a. har gennemført kommunikationskonceptet ”Makes People Talk”.
jür