Afløseren for den tidligere direktør i Haburi, Michael Vad, er fundet. Hans midlertidige afløser bliver Lars Ive, en kending inden for detailverdenen. Lars Ive, der i april forlod jobbet som Magasins salgs- og marketingdirektør, begynder på mandag jobbet som adm. dir. af Haburi, hvor han har siddet i bestyrelsen i to år.
– Min intention er at lukke hullet indtil der er fundet ny adm. direktør, siger Lars Ive, der regner med at styre Haburi i tre-fire måneder. Men skulle drømmejobbet komme, har bestyrelsens forståelse for, at han melder fra. Jobbet som leder af en e-business er ikke Lars Ive’s drømmejob.
– Det passer ikke ind i det liv, som jeg vil forme med min familie. Jeg er på jagt efter et job som medejer eller selvstændig, siger Lars Ive, der foruden Magasin har en fortid i Bergsøe 1, ACNielsen AIM, DSB og Matas.
jür