Nyheden om, at Svenn Dam skal lede islandske Dagsbruns satsning på at etablere en gratis morgenavis i Danmark bør fjerne enhver tvivl om, at projektet er seriøst, og med rimelig sandsynlighed bliver til noget.
Spørgsmålet er så, hvilke konsekvenser det får for medieverdenen. Det mener JP/Politikens koncernchef Lars H. Munch, det er alt for tidligt at sætte tal på. Men samtidig understreger han, at koncernen er forberedt.
– Vi forholder os til det, der tidligere har stået – nemlig at der kommer en ny gratisavis. Det vil vi tage vores forholdsregler over for, siger han og afviser at gå nærmere ind i, hvilke forholdsregler, der kan blive tale om. Men han mener, at koncernen er godt rustet.
– Der sker mange nye ting i denne branche, og vie r vant til forandringer samt at tage konkurrence op. Og jeg mener, at vi er bedre rustet end nogen sinde til at gøre det, siger Lars H. Munch. fin