LEAD er kommet ud af også 2013 med et betydeligt overskud – efter fire år med konstant vækst – og har med en række nye store kunder i 2014 brug for flere hænder, hjerter og hjerner til at udføre de mange opgaver.
De fire stillinger omfatter to senior-konsulenter inden for henholdsvis Public Relations og to konsulenter inden for hhv. Public Affairs og branding. En konsulent i administration og ledelseskommunikation er allerede ansat.
Oprustningen glæder ikke overraskende Kresten Schultz-Jørgensen, partner og adm. direktør hos LEAD.
– Vi oplever stor interesse for vores særlige tilgang til strategisk kommunikation, der er tæt på kundernes forretning, og som klart udfylder en niche mellem management consulting og klassiske PR-bureauer. Vi har fået mange nye kunder – både offentlige og private – og har simpelthen brug for flere dygtige spillere på holdet, siger han.
LEAD ændrede sidste år ledelse og ejerstruktur. Bureauet er stiftet i 2007 af Kresten Schultz Jørgensen, der indtil 2013 var ene-ejer. Sidste år blev ejerkredsen udvidet med Peter Albæk, partner og direktør for Public Affairs, Jakob Høyer, partner og direktør for Public Relations og Torsten Jansen, partner og direktør for internationale kunder.
De fire udgør ledelsen i virksomheden, der i 2013 også blev udnævnt som Gazelle-virksomhed af dagbladet Børsen.
Kundelisten tæller blandt andre en lang række virksomheder inden for medico, energi, finans og teknologi, herunder amerikanske Lockheed Martin, Telia, Call me, ATP, Carlsberg, IT-virksomheden Columbus Danmark og en række fonde, kommuner og statslige organisationer.
Flere nye projekter er på vej, fortæller Kresten Schultz Jørgensen:
– I en tid med mere og mere komplekse lovgivninger og medie-platforme har mange både private og offentlige virksomheder brug for sparring og inspiration til at arbejde med strategisk kommunikation. Vi mener, at vi kan bidrage og skabe nye resultater sammen med den enkelte virksomhed, slutter Kresten Schultz Jørgensen.