Alle Folketingets partier bakker op om at fremrykke yderligere fire milliarder kroner til renoveringer af landets almene boliger, så der i alt bliver lavet eksempelvis nye tage, facader og legepladser for i alt 19 milliarder kroner, skriver metroXpress.
De ekstra milliarder betyder et ansigtsløft til omkring 100.000 almene boliger fortrinsvis i hovedstadsområdet og en forøgelse af beskæftigelsen på 25.000 fuldtidspersoner. Det er et tiltrængt løft, mener minister for by, bolig og landdistrikter Carsten Hansen (S).
– Det er godt for de almene boliger, fordi de kan konkurrere bedre, når de tilbyder moderne, velisolerede boliger, men også fordi vi har mange almene boliger fra 1950’erne og 60’erne, som altså trænger til en kærlig hånd, siger han til metroXpress.
metroXpress