Kan og bør kommercielle brands lære af verdens religioner?
Svaret er ja, hvis du søger svaret hos brandingguru og tidligere reklamemand, Martin Lindstrøm.
Inden du læser videre, så er punkterne her – og de skal ses fra forbrugernes, ikke marketing- eller HR-afdelingernes vinkel:
- Tilhørsforhold
- Klar vision
- Fjenders styrke
- Sensorisk appel
- Storytelling
- Grandeur (hvilke Eiffeltårn kan du fremvise?)
- Evangelisme
- Symboler
- Mystik
- Ritualer.
Hvor mange af disse punkter kan du, med hånden på hjertet og uden “bullshit” sige, at dit brand frembringer hos dine forbrugere?
I går og mandag holdt han sit klip-og-klar-foredrag om Buyology i København og Århus.
Og begge steder udfordrede han de fremmødte: Hvem af de tilstedeværende kunne beviseligt skrive sig for bare seks af ti hovedpunkter, der kan gøre kommercielle brands til religioner.
Den kosmopolitiske Skive-dreng satte en god middag for to på højkant. Og han sagde det med et smil, der indikerede, at han ikke regnede med, at nogen kunne.
I begge byer var der flere tilstedeværende, der var overbeviste om, at det kunne virksomhedsbrands da til fulde, men det kunne ingen af de danske brands.
Eksempelvis forsøgte Falck sig i København, men måtte se sig slået af realitetens verden uden for marketingplaner og visioner.
Men så kom Kinderæg. Ferrero Scandinavias marketingdirektør, Stephanie Illger, holdt hårdt på, at der var seks-syv af de ti punkter, som Kinderæg opfyldte. Guruen talte på fingre, og salen stemte om det.
Så ja, hr. Lindstrøm, at hoste op med et styk god middag-for-to.
Og mens du læser disse linjer, er Martin Lindstrøm klar til landing i Kuala Lumpur, hvor han skal tale Buyology forfra igen.