Da bioteknologi-virksomheden Novozymes, der indtil årtusindeskiftet var en del af medicinalkoncernen Novo Nordisk, i januar præsenterede selskabets årsrapport, kunne aktionærer og andre nysgerrige følge med live ved at klikke på bannerannoncer.
Teknologien blev leveret af den digitale marketingvirksomhed Adform sammen med streamingfirmaet Qbrick Danmark, og de markedsføringsmæssige resultater har været positive, lyder det.
Med 158.000 unikke eksponeringer steg antallet af besøg på Novozymes’ årsrapportside således markant i forhold til året før. Samtidig vækkede livestreaming banneret langt mere opmærksomhed end et traditionelt banner, og klikraten steg med 70 procent.
– Vi vil gerne kommunikere på en innovativ måde. Med de ny bannere fik vi skabt markant flere besøgende på vores årsrapports hjemmeside end året før, selvom udgangspunktet var færre visninger og et lavere budget, siger Kirsten Laugesen, Corporate Media Manager hos Novozymes
Kampagnen, der primært var målrettet investorer, kørte på businessmedierne Borsen.dk, Business.dk og Euroinvestor.dk.
Ud over livestreamingen bestod den af et teaser-banner vist op til præsentationen og et såkaldt looping-banner, hvor mødet om årsrapporten blev ”genudsendt”, efter det var fundet sted.
– Teknologisk er vi nået langt. Videobannere er ikke sjældne længere, og det kan derfor sagtens betale sig for flere annoncører at tænke i kreative overbygninger, siger Lars Anthonisen, Marketing Director i Adform.