Politikens Lokalaviser, blandt andet Frederikssund Avis, Hillerød Posten og Roskilde Avis, mærker nu den finansielle krise på tæt hold.
Faldende annonceindtægter og pessimistiske forventninger til 2009 betyder, at der skal spares i stor stil, hvorfor ledelsen lægger op til at reducere den redaktionelle medarbejderstab på 64 journalister, fotografer m.fl. med 25 pct. Det erfarer Journalisten.dk.
Ifølge tillidsmand for de redaktionelle medarbejdere, Claus Beyer Dalskov, var besparelserne forventet.
– Det er ikke nogen hemmelighed, at man er hårdt presset, når man lever af annoncer. Og for at sikre, at avisen overlever i fremtiden, så kan det her være nødvendigt med den annoncenedgang, der er nu, siger han til journalisten.dk
Lokalaviserne er ellers tidligere blevet fremhævet som en af guldgruberne for de store mediehuse.
Tilbage i marts skrev Børsen, at Politikens Lokalaviser klarede sig rigtigt godt. Ikke mindst i sammenligning med de store betalingsaviser og gratisaviserne.
Samlet havde lokalaviserne en omsætning på 360 mio. kr. og bundlinjen var ifølge adm. direktør i JP/Politiken Lars Munch pænere end ventet.
– Resultatet er mere end tilfredsstillende, og vi vil fortsat gerne vokse på distrikts-aviser. Udviklingen har vist os med al tydelighed, at hvis man udgiver tilstrækkeligt talenfulde og indholdsrettede gratisaviser, så er der et lukrativt marked at komme efter,« udtalte Lars Munch den 6. marts.
ac