Reklamesamarbejdet mellem Arla Foods, Dansk Røde Kors og Lotte Heise ser ikke ud til at være en dum ide. I hvert fald ikke hvis man ser på salget af de Smoothies, som kampagnen handler om. Arla har nemlig allerede solgt 250.000 liter, og for hver liter går der 1 krone til Røde Kors. Kategorichef Karsten Jeppesen fra Arla Foods lægger ikke skjul på, at beløbet er langt større end de havde håbet på – og at det primært skyldes kampagnen.
– Salget af Smoothies er gået over al forventning, for vi havde faktisk kun regnet med at sælge i alt 150.000 stk. frem til nytår, siger han.
Lotte Heise håber på at kunne aflevere yderligere 250.000 kroner til Røde Kors, således at hendes samlede bidrag kommer op på en halv million kroner. Ordningen løber frem til nytår.