Berlingske Tidendes tidligere bureau på massekommunikation har trukket sig bureaukonkurrencen. Det efterlader tre bureauer Robert/Boisen, ..&Co. og Leo Burnett tilbage i kampen om budgettet.
– Vi har trukket os, fordi vi ikke ønsker at deltage i det Tour de France, som der var lagt op til. Vi har en række andre spændende opgaver som vi hellere vil bruger kræfterne på, siger Jette Nejstgaard, adm. direktør, Lowe Lintas.
Det er nu kun Robert/Boisen, der alene byder på budgettet for massekommunikation. De to andre bureauer ..&Co. og Leo Burnett byder på hele paletten både massekommunikation og dialog-delen. Berlingskes tidligere dialog-bureau Sepia deltager kun i kampen om BtB og One-to-One-budgettet.
jür