Den danske afdeling af det svenske loyalitetsbureau Kaplan, der bl.a. tidligere har gjort sig bemærket med digitale fordelsklubber udviklet for Ikano Bank, Coop, Bonnier, SJ og Åhléns, har tre år efter etableringen i Danmark fået godt gang i butikken.

Kaplan Danmark ApS har således netop præsenteret sit hidtil bedste årsregnskab.

– Vi er i et voksende marked, og jeg havde forventet, at vi ville få et stærkt regnskabsår. Men jeg havde ikke forventet, at vi ville vokse så meget, siger Nikolaj Nørgaard, adm. direktør i Danmark for Kaplan.

Kaplan har kun haft overskud siden dørene blev åbnet til den danske filial i september 2013, men i år steg bruttofortjenesten til 5,49 mio. kr.

Det svarer til en stigning på over 250 pct. i forhold til 2015, og årets nettoresultat lander på godt halvanden mio. mod blot en kvart mio. i 2015.

Store kunder skaber succes

Som en relativt ny spiller på det danske marked har Kaplan haft travlt med at skaffe nye kunder og etablere sig som en vigtig spiller i branchen. Og i 2016 oplevede virksomheden stor fremgang på den front:

– Vi vandt to store kunder i år. Det har haft en enorm betydning for vores forretning. Desuden har det styrket vores navn og brand. For det er ingen selvfølge, at folk kender os i Danmark, selvom vi er markedsledende i Sverige, siger Nikolaj Nørgaard.

Kaplans kunder i Danmark spreder sig over flere brancher og spænder bredt fra butikskæden Circle K til rejseselskabet Kilroy.

Integrerede løsninger, tak

Som virksomhed i et marked med fokus på målbarhed er Kaplan meget bevidst om at være knivskarp på sit koncept og løsninger, heriblandt at være effektorienteret og levere målbare resultater, som kan styrke kunderne i deres strategiske arbejde.

– Vores kunder synes også, det er unikt, at vi kan omfavne dem både kommercielt og teknologisk. For de oplever tit, det er svært at finde konsulenthuse, der kan arbejde både ud fra et kommercielt og teknologisk perspektiv. Ofte kan de kun én af delene, vurderer Nikolaj Nørgaard.

Store forventninger til 2017

Efter at have præsenteret det fornemme regnskab og have vundet nye, store kunder – heriblandt E.ON og Øresundsbro Konsortiet – er banen kridtet op til 2017. Og Nikolaj Nørgaard har store forventninger til næste år:

– Jeg forudser, vi igen kommer til vokse stort næste år. Planen er, at vi følger vores strategi som nu – at vi fortsætter med at gøre det, vi er gode til, og som skaber den maksimale værdi for vores kunder, siger han.

Han tilføjer, at Kaplan netop har vundet endnu en stor kunde, og at bureauet har ansat flere nye profiler. Heriblandt Jens Vandborg, der har mere end 20 års erfaring med loyalty management. Både som administrerende direktør i sine egne virksomheder og fra chefstillinger hos bl.a. Statoil og D:E:R.

Nøgletal: Kaplan Danmark ApS 2015/16 & 2014/15

(Mio. kroner)                                          

Bruttofortjeneste: 5,5/2,1

Resultat før finansielle poster: 1,9/ 0,4

Årets resultat: 1,5/0,3

Egenkapital: 2,5/1,0