Kampagnen Støt Brysterne har efterhånden fået samlet over 500.000 kroner ind til kampen mod brystkræft.
Lige nu udmønter kampagnen sig i mange forskellige aktiviteter landet over, og på det seneste har den lyserøde symbolfarve også vundet indpas på hjemmesiderne hos flere virksomheder, der også på dén måde har valgt at støtte brysterne.
To af dem er sønderjyske – dels brødgiganten Kohberg og dels kommunikationsvirksomheden Kalb & Løvbom.
Begge har valgt at lade deres hjemmeside være lyserøde i oktober måned.
Derudover har Kohberg sendt forskellige brødvarianter på markedet i lyserød emballage
For hvert ”lyserødt” brød man køber, giver Kohberg 0,25 kr. til Kræftens Bekæmpelse. Målet er at samle 500.000 kr. ind – penge, der så vil blive givet videre til forskningsarbejde i brystkræft.
Også via Kalb & Løvboms site kan man bidrage økonomisk til den gode sag, og alle bidrag går ubeskåret til Kræftens Bekæmpelse
Besøg de lyserøde støttevirksomheder
Kohberg og Kalb &
Løvbom.