Simon Spies’ udødeliggjorte udtalelse, at dårlig omtale er bedre ingen omtale kommer endnu engang til sin ret.

Det 113 år gamle bureau McCann Erickson har nemlig adskillige gange skulle lide den tort at optræde som det store stygge reklamebureau, som det noget mindre bureau, Sterling Cooper har måttet kæmpe imod igennem syv sæsoner af tv-serien Mad Men.

Nu lakker det imidlertid mod enden for den legendariske tv-serie om livet på Madison Avenue i 60’erne, og det samme er også tilfældet for Sterling Cooper & Partners, som ender op med at blive opslugt af McCann Erickson.

Med kun tre afsnit tilbage og en fremtid som McCanns datterselskab, vil mange sikkert hævde, at Sterling Cooper gør en dystre fremtid i møde, hvilket da også har affødt nogle reaktioner på sociale medier, hvor det ”rigtige” McCann velvilligt har valgt at gå ind i kampen, som da Sterling Cooper var ved at miste både navn og kontor.

Eller efter seneste episode, hvor Sterling Cooper desperat havde forsøgt at redde bureauet, blev mødt et tweet fra McCann: “That didn’t go well”.

Men hvor meget påvirker den mindre flatterende rolle i Mad Men i virkeligheden et bureau, der har 113 år på bagen og bl.a. har et brand som Coca-Cola på kundelisten?

Ifølge en undersøgelse, som Amobee Brand Intelligence har foretaget på vegne af branchemediet AdWeek, er omtalen af McCann på sociale medier steget med 46 pct. den seneste måned, hvor tv-seriens sidste afsnit har kørt henover skærmen. Heraf har 13 pct. i øvrigt været direkte Mad Men-relateret indhold.

Desuden har analysehuset undersøgt den afledte virkning af McCanns små drillerier på Twitter og skønner, at bureauets omtrent 40 tweets i forlængelse af tv-seriens sidste episoder er blevet retweeted op mod 1.000 gange.

Så alt i alt har tv-serien været en fjer i hatten for McCann, selvom der sjældent er blevet tegnet noget pænt billede af bureauet.

Se i øvrigt andre eksempler på tweets, der den seneste måned er kommet fra McCanns hånd herunder.