Kræftens Bekæmpelse har fundet endnu en støtte til kampagnen ”Støt Brysterne” i form af det jyske tøjfirma Bon’A Parte.
Firmaet vil fra midt i september nemlig sælge en ny serie undertøj, og aflevere overskuddet til forskning indenfor brystkræft.
Og landevindingen er, at der også er underbukser, og et tørklæde til mændene, da det, om end mange færre, også er mænd der rammes af brystkræft.
Hver måned får 333 danskere konstateret brystkræft, og på årsbasis rammes mellem 15-35 mænd. Cirka 12 mænd og 1.289 kvinder dør hvert år af brystkræft.
Kræftens Bekæmpelse bruger, ifølge foreningen selv, lige så mange penge på kræftforskning som det offentlige. Men kun 6 procent af Kræftens Bekæmpelses indtægter kommer som tilskud fra det offentlige, hvorfor hjælpen fra private firmaer er nødvendig for det fortsatte arbejde.
Serien indeholder desuden bh’er, trusser og et indkøbsnet til kvinder.
sm