En række lastbilchauffører fra El Salvador siger, at de skulle gennemgå en løgnedetektortest for at blive ansat hos et Mærsk-ejet selskab. De forklarer også, at de skulle igennem testen efter røveri af containere, skriver Fagbladet 3F.
Ifølge chaufførerne skulle de blandt andet svare på, om de var kriminelle, pædofile, eller homoseksuelle, og om de var medlem af en fagforening.
Maersk Line erkender, at selskabet i strid med selskabets egne etiske regler har været ansvarlig for løgnedetektortest mod chauffører i Mellemamerika i en årrække.
– Vi har brugt et sikkerhedsfirma til at efterforske røverier, da politiet ikke har ressourcer til at efterforske forbrydelser til bunds. Det er helt almindelig praksis for sikkerhedsfirmaer i Mellemamerika at bruge løgnedetektortest, forklarer Helene Regnell, CSR-chef i Maersk Line. Hun tilføjer dog, at firmaet nu har sat en stopper for metoden.
Ritzau