Først blev Maersk Line sat på en skrap hestekur for at rette op på udviklingen i den kriseramte containerskibsforretning, hvor milliarderne fossede ud. Nu er turen kommet til oliedelen, der er ved at udvikle sig til et problembarn for A.P. Møller-Mærsk.
Topchef Nils Smedegaard Andersen gør efter godt tre år ved roret i Danmarks største virksomhed klar til næste ryk. Det gælder omfattende forandringer inden for olie- og gasaktiviteterne i Maersk Oil. Mens gruppen i 2009 producerede, hvad der svarer til 156 mio. tønder olie, faldt produktionen i 2010 til 138 mio. tønder. I år venter selskabet, at produktionen kun når 125 mio. tønder olie, og i de følgende år spår analytikere, at olieproduktionen vil dale yderligere mod 107 mio. tønder i 2013.
–Vi laver hvert år et sæt prioriteter, og de skifter fra år til år. Det, der har været konstant de første tre år, har været en turnaround i Maersk Line. Det har vi nået, så det har vi taget af i år. Til gengæld har vi sat en turnaround af Maersk Oil på, fordi vi mener, der er behov for en forbedring af den måde, vi driver olieforretningen på, siger Nils Smedegaard Andersen i et interview med Børsen.