Den danske julehandel bliver formentlig langt bedre, end butikkerne frygtede. Magasin solgte eksempelvis 20.000 par stribede sokker, og det tager man som et af de første tegn på, at forbrugerne er på vej tilbage i markedet. Magasins julehandel lander eksempelvis på et højere niveau, end i 2008. Den samme tendens melder PBS ud, idet Dankortet omsatte for 27,6 mia. kr. i december, hvilket er en stigning på 6 pct. i forhold til december 2008.
– Tallene er meget opsigtsvækkende. Selv når man sæsonkorrigerer tallene, er der tale om en meget markant stigning, som viser, at der virkelig er kommet hul på forbrugsbylden i december. Det er superpositivt, siger Las Olsen, privatøkonom i Danske Bank.
Dansk Erhverv (DE) har endnu ikke tal for selve julehandlen, men tidligere frygtede DE, at julehandlen landede væsentligt under otte mia. kr.
Børsen side 4.