Samtidig med at Th. Wessel & Vett, der står bag Magasin du Nord kommer med et kæmpe underskud lancerer et af Danmarks største varehuse en ny offensiv kampagnestrategi.
Magasin fik i 2002/2003 et underskud på 432,3 mio. kr., hvilket er langt dårligere end forventet.
Oprindeligt havde ejerne bag Magasin regnet med et underskud på 180 mio. kr., oplyser stormagasinet i en fondsbørsmeddelelse. Magasin betegner da også selv regnskabet som “meget utilfredsstillende.”
Baggrunden for det store tab er, at Magasin har valgt at nedskrive værdien af en række ejendomme, og der er foretaget kursreguleringer af prioritetsgæld til markedspris.
Ifølge dagbladet Børsen vil Magasin efter et turbulent år, hvor Magasin du Nord i realiteten har haft tre forskellige reklamebureauer, slå ind på en helt ny kurs, som både omfatter nyt kundefokus, nyt varefokus og ny marketing- og mediestrategi. Helt overordnet satser Magasin på, at være mere for dem, der bidrager mest til omsætningen og bundlinjen og vel at mærke være det hver uge og ikke kun til jul og ved de to årlige udsalg.
Den nye kampagne, som får sloganet ”Kunsten at vælge” er skabt af Magasins nye reklamebureau, Kunde & Co.